Новите тенденции в храненето и здравословният начин на живот.
POLEZNO_0_8627f665fafa6c72bd8f635550453a15

Дни след настъпването на новата година мнозина от нас са натежали с някой и друг килограм след обилните празнични трапези. От друга страна вече официално сме в 2016 г. и е време да започнем да изпълняваме новогодишните си обещания. Ако някое от тях включва стартирането на по-здравословна диета, следващата информация ще ви е от особена полза.

Новите тенденции в здравословния начин на живот, и особено в храненето, твърде много наподобяват модните прищявки на тълпата. Последните „трендове“ в храненето гравитират около думите „био“, „органик“, „цели храни“, „местно производство“, „цели храни“. Избягването на глутена и веган диетата също е сред „модерните“ тенденции в последните години – така ще бъде и през 2016 г.

Същото се отнася и за т.нар. „суперхрани“ – такива, които съдържат в пъти повече полезни съставки от „обикновените“. За такива се смятат спирулина, кокосовите орехи, годжи бери, киноа, коприва, пчелен прашец, алое и много други. И докато манията по редки и екзотични видове от далечни земи често е категоричен маркетингов трик, който предимно цели да постигне печалба, то качествата на растителните храни са безспорни и заслужават внимание.

Друга част от тенденциите в здравословното хранене за щастие правят все по-популярен изборът на местни и домашно отглеждани храни. През 2016 г. онези, които търсят здравословни (и предимно растителни) алтернативи на вредните храни, които се продават по супермаркетите, ще разчитат все повече на „целите храни“, твърди експертът-диетолог Даниел Левин.

Според него добрата новина е, че все повече хора си дават сметка за свойствата на храните и търсят тези, които са истински полезни и ценни за здравето. Все повече хора ще предпочетат да си купят ябълка, вместо да изберат консервиран, пакетиран и обработен продукт с вкус на ябълка – така Левин обяснява на прост и достъпен език концепцията на „целите храни“. Колкото по-малко обработена е една храна, толкова по-полезна може да бъде тя.

Освен това все по-популярни стават древните видове зърнени храни. Светът се обръща към още повече и по-непознати алтернативи на супер известната киноа, както и към малко популярни плодове и семена. Въпреки, че са известни на човечеството от хилядолетия, някои от тях се използват само в определени част на света. Някои от следващите храни може и да са ви вече познати, но според американски диетолози именно те ще са част от модерната здравословна диета. Вижте ги:

Амарант
Амарантът (Кивича) е зърно често срещано и отглеждано в Андите и най-вече в Перу. Семената от амарант имат особено висока хранителна стойност. В зависимост от сорта, съдържанието на суров протеин в семената е между 12,5% и 17,5%, като са особено богати на лизин, за разлика от истинските зърнени култури. Според диетолозите балансът на аминокиселините в амаранта превъзхожда до голяма степен зърнените култури. Световната Здравна Организация се позовава на точкова система, по която се определя качеството на протеина и съотношението на аминокиселините в храните. По тази система амарантът, в зависимост от вида и сорта, получава между 67 и 87 от 100 точки. В сравнение по тази система пшеницата има 47 точки (при ~ 14% протеин); соята 37% - 68-89 точки; ориза 7% - 69 точки; царевицата 9% - 35 точки. Амарантът се готви лесно и увира бързо, но освен това се използва като добака към различни ястия и салати.

Мариновани храни
Кисели краставички, туршии, мариновани храни – това е популярен избор по нашите географски ширини (особено през зимния сезон), но в много страни тепърва откриват отличните вкусови качества на така приготвените зеленчуци. Процесът на ферментация осигурява полезни количества пробиотици и в момента на био-пазара на храни са особено популярни нестандартните предложения от типа на маринован чесън, манго, репички и много други.

Водорасли
Различните видове морски водорасли могат да бъдат отличен източник на антиоксиданти, йод, калции и други полезни вещества. Популярни разновидности са нори, уаке и келп. Могат да се използват както в популярното суши, така и като салати, а също и като чипс и под формата на супи.

Моринга
Листата, семената и зелените плодове на това растение са обичайна храна в страни като Афганистан, Пакистан и Бангладеш. Те съдържат големи количества витамин С, витамин В6, желязо и други полезни съставки.

Теф
Ключова съставка в Етиопската кухня, основен продукт от който се прави характерният хляб инерджа или таита. Освен това зърната могат да се варят и приготвят като ориз, от тях се правят чудесни палачинки и много други ястия. Съдържат големи количества белтъчини, витамин С, богати са на фибри и с ниско съдържание на мазнини и натрий.

Кактусова вода
Ако амарантът е новата киноа, то кактусовата вода е новата кокосова вода. Всъщност разликата в съдържанието на двете не е чак толкова голяма, с изключение на факта, че кактусовата вода съдържа по-маалко калории и захар. Освен това тя съдържа таурин, който е известен като енергизираща натурална съставка.

Сача инчи
Може би сте срещали информация за това семената на това перуанско растение, което понякога се предлага под името Сави. Сача инчи (Plukenetia volubilis) е добър източник на белтъчини и фибри, както и на омега-3 наситени мастни киселини. Маслото, приготвяно от тези семена, е богато на витамин Е.

Баобаб
Плодовете на баобаба са страхотен източник на витамин С, калций и калий, а също така съдържа много антиоксиданти, фибри и магнезий. 

Лукума
Още един суперплод, но този път от Южна Америка. Лукума често е използван като подсладител, защото има приятен сладък вкус и нисък гликемичен индекс. Освен това е чудесен източник на бета-каротен, желязо, цинк, витамин В3 и други нутриенти.



Публикувано от : mediKa.bg
2016-01-05T13:48:56+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Кои са „новите“ здравословни храни през 2016

Моля изчакайте!