Добър вариант са храните, богати на белтъчини и фибри.
POLEZNO_0_8627f665fafa6c72bd8f635550453a15

Коледните и новогодишните тържества са на прага ни – буквално след броени дни. Очакват ни богати трапези, семейни сбирки и всевъзможни поводи за добро похапване. Как да се предпазим от преяждане, прекаляване с тежки храни така, че да запазим удоволствието от празничното настроение?

Екипът на medika.bg ви предлага няколко синтезирани съвета, които ще ви помогнат да се ориентирате в правилното хранене и това кои храни са по-щадящи здравето и комфорта ни тогава, когато изобилието е на първо място. В българската традиция за празнуването на Коледа храната заема основно място.

Изобилието на трапезата е метафора на пожеланието за плодотворна и успешна нова година. Но богатството от кулинарни изкушения може сериозно да навреди на хранителния режим или дори да осуети плановете ви за здравословно хранене и диета. За да можете да се насладите подобаващо на храната, но и да запазите комфорта си, е добра идея да хапнете нещо час-два преди да седнете на масата за празничната вечеря.

Добър вариант са храните, богати на белтъчини и фибри. Зърнените храни, киселото мляко и плодовете също ще ви помогнат в този случай. Често се случва да се подведем сами в опита си просто да опитаме от всичко, сложено на масата, понякога под настойчивите подканяния на домакина.

Винаги е по-добре да подберете сами ястията, но дори когато това не е възможно е важно да спазваме някои прости правила.

• Избягвайте твърде солените и пържените храни.

• Сладкишите и храните, богати на захари, действат по свой собствен механизъм, сходен с въздействието на опиатите – захарта ви кара да искате още и още, и прекаляването е твърде лесно.

• Хапвайте повече зеленчуци, ядки, плодове. Те ще ви заситят и ще ограничат риска да прекалите с яденето.

• Варените картофи или ориз на пара са по-здравословната алтернатива на ястията с  високо съдържание на въглехидрати. • Можете да да използвате размера на свития си юмрук като мерителна единица за консумираните храни, богати на въглехидрати – такива са ориза, картофите и макаронените изделия. За протеините – главно в месото – можете да използвате на същия принцип размера на дланта си.

• Пийте повече вода и бъдете добре хидратирани. Това е особено валидно ако консумирате алкохол.

• Яжте бавно. Каквото и да ядете – насладете му се подобаващо. Бавното хранене е полезно за храносмилането и ви предпазва от тежест в стомаха и преяждане.

• Не пийте алкохол на гладно. Алкохолът ви дехидратира и намалява нивото на кръвната захар, което води до повишено желание за сладки храни. Алкохолът също така стимулира апетита. Ако домакинът сте вие, лесно можете да замените сладкишите и пържените храни с плодове, зеленчуци и ядки.

• Използвайте методи за готвене, които изискват малко или никаква мазнина.

• Въглехидратите трябва да бъдат в т.нар. „сложни“ форми – такива са пълнозърнестите храни. Простите въглехидрати - например захарта, трябва да се ограничат. • За сметка на това целите храни, плодовете и зеленчуците могат да се консумират в по-големи количества, тъй като съдържат повече фибри и не са така „тежки“ и калорични.

Весели празници! 



Публикувано от : mediKa.bg
2015-12-22T13:44:24+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Как да се храним правилно по празниците

Моля изчакайте!