Новата технология вече е изпробвана за лечение на мускулна дистрофия.
POLEZNO_0_8627f665fafa6c72bd8f635550453a15

Екип от учени, лекари и изследователи от Университета в Масачузетс са разработили обнадеждаваща нова технология, която позволява изменение на структури на ДНК с цел „деактивиране“ на болести и подмяна на гени. На теория новата технология, наречена CRISPR (Clusters of Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) би могла да позволи не просто лечение, а цялостното премахване на възможността за проявление на редица генетични заболявания, съобщава изданието Huffington Post, цитирано от „Дневник“.

Новата технология, която дава възможност за редакция на човешкия геном, вече е била изпробвана експериментално за лечение на мускулна дистрофия чрез премахване на структури на ДНК. До момента за мускулната дистрофия се смяташе, че няма съществуващо лечение. Сегашният опит с технологията CRISPR хвърля нова светлина върху опитите за повлияване на това генетично заболяване.

Според учените новата технология би могла да открие с точност генът, отговорен за определена болест, след което определената структура да бъде „изтрита“ и „редактирана“, т.е. подменена с друга такава. Учените от Медицинския факултет на Университета в Масачузетс са доказали за първи път на практика възможността цели структури от ДНК да бъдат „изключвани“.

Досегашният опит не дава пълни доказателства за ефективността на този метод при други генетични заболявания, предупреждават учените. Според научния ръководител на CRISPR Харис Химеда обаче има твърде много допълнителни фактори, които трябва да се вземат предвид, преди да се премине към потвърждаващи клинични изпитвания.

Въпреки, че откритието е в съвсем начален стадии и реалните му предимства и рискове все още не са детайлно проучени, новата технология дава нова светлина и оправдани надежди в областта на генното лечение на редица болести, които досега са смятани за нелечими. Безспорно е, че нашето постижение е доста голямо по своя мащаб и сме убедени, че ще даде силен тласък на развитие в една напълно нова сфера, казва още Химеда.

Според нея екипът, участвал в изследванията, е наясно, че модификацията на гени носи сериозни рискове, както и че етичният въпрос, който неизменно се свързва с намесата на човека в делата на природата, тепърва предстои да бъде разискван сериозно.

Не подценяваме рискът нашата технология да попадне в грешните ръце, допълва още научният ръковoдител на CRISPR.



Публикувано от : mediKa.bg
2015-12-01T13:07:46+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Учени „изключват“ болести от ДНК

Моля изчакайте!