Системното подлагане на стрес може да повиши шансовете за когнитивни затруднения при възрастните хора.
POLEZNO_0_8627f665fafa6c72bd8f635550453a15

Системното подлагане на стрес може да повиши шансовете за когнитивни затруднения при възрастните хора, което от своя страна е „входна врата“ към заболяването на Алцхаймер. Това заключение е цитирано като резултат от скорошно медицинско изледване, публикувано в специализираното издание Alzheimer Disease & Associated Disorders в САЩ.

Публикацията посочва, че Алцхаймер ежегодно засяга около 470 000 души само на територията на Америка. Обичайно първите сигнали за последващото усложнение и диагноза Алцхаймер са леки смущения в когнитивните функции – състояние предшестващо деменцията, което значително повишава риска от развитието на заболяването в следващите месеци или години.

В настоящото изследване екип от специалисти към Колежа „Албърт Айнщайн“ (Albert Einstein College) и Минтефиоре Хелт Систем (Montefiore Health System) в Ню Йорк са проследили връзките между последствията от хрончния стерс и леките когнитивни нарушения от амнестичен тип (aMCI), които са и най-разпространеният тип нарушения на паметта.

За целта изследователският екип изследва 507 души, включени в система за наблюдение на възрастни хора в Бронкс. Пациентите са тествани за широк спектър от когнитивни и паметови нарушения. Клиничните изпитвания включват невропсхологически тестове, психосоциални маркери, медицинска история, както и сравнение на клиничната картина в течение на цялото изследване.

Включването на маркер за стрес в подобни рутинни изследвания започва през 2005 г., а използваният инструмент е Скала за възприемане на стреса - Perceived Stress Scale (PSS). PSS е широко използвана скала с 14 показателя, която измерва психическия стрес и е чувствителна към хроничните му прояви. Тестът измерва показателите на стреса чрез възприемането на продължаващите житейски обстоятелства на пациента спрямо предходния месец и спрямо възможни бъдещи събития.

Резултатите варират от 0 до 56, като по-високите показатели указват по-високи нива на възприеман стрес. Диагностицирането на леки когнитивни нарушения от амнестичен тип (aMCI) се основава на стандартизирани клиничните критерии, включително резултатите от направените тестове, както и информация от пациентите и техните близки за случаи на загуба на паметта за изминали събития и случки. Всички участници са били без симптоми на aMCI или деменция при първата им PSS оценка.

В следващите проследявания те са изследвани чрез въпросника ежегодно в продължение на средно 3,6 години. В следствие, изводите до които е достигнал изследователският екип е, че колкото по-високи са докладваните нива на ежедневен стрес, толкова по-голям е рискът за развиване на симптоми на ранна деменция, които спомагат за заболяване от Алцхаймер.

При всяко повишаване с 5 точки на резултатите от PSS се наблюдава увеличаване на риска от заболяване с 30%.



Публикувано от : mediKa.bg
2015-12-14T13:44:34+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Стресът повишава риска от Алцхаймер

Моля изчакайте!