Според данни от 1990 г. насам броят на редовните пушачи и на смъртните случаи в резултат от пушене по света се е увеличил.
smurtnite sluchaj zaradi tiutiunupushene

Според данни от 1990 г. насам броят на редовните пушачи и на смъртните случаи в резултат от пушене по света се е увеличил.

 

Статистиката показва, че въпреки напредъка при превенцията и мерките срещу пушачите в повечето държави, процентът на починалите заради тютюнопушенето не намалява. За това сигнализират редица научни изследвания, според които войната с пушенето далеч не е спечелена.

 През 2015 г. е отчетено, че всеки четвърти мъж и всяка двайсета жена са редовни пушачи. Това означава, че те са около един милиард души, сочи доклад на Global Burden of Diseases, изготвен от консорциум от стотици учени от различни страни. Съществува голям напредък спрямо ситуацията преди 25 г. Тогава всеки трети мъж и всяка дванайсета жена бяха редовни ежедневни пушачи. Въпреки това подобрение, броят на пушачите е надминал 870-те млн. през 1990 г. и е достигнал 930 млн. заради световния демографски растеж.

Броят на смъртните случаи в резултат от болести, причинени от тютюнопушене, (пак според данните за 2015 г.) е 6.4 млн. души. Това е с 4.7% повече отколкото през 1990 г. Смъртните случаи може да са се увеличи още повече, имайки предвид, че големите тютюневи компании агресивно се насочват към нови пазари в развиващите се страни.

Пушенето продължава да е причина за всяка десета смърт на човек по света, като половината от смъртните случаи са в четири страни – Китай, Индия, Русия и САЩ. Заедно с Индонезия, Филипините, Бангладеш, Япония, Бразилия и Германия, те представляват 2/3 от световната консумация на тютюн.

Главният автор на доклада Емануела Гакиду от Университета във Вашингтон твърди, че тютюнопушенето е вторият фактор за преждевременна смърт и инвалидизиране след високото кръвно налягане. В някои страни се забелязва рязък спад на пушенето, като резултат от по-високи данъци за тютюневите изделия, образователни кампании и програми за помощ при отказване от пушене. Бразилия е един от примерите за такъв напредък.

За наблюдавания период от 25 г., пушачите са намалели от 29% редовни пушачи на 12% при мъжете и от 19% – на 8% при жените.

Според световната здравна организация (СЗО) броят на пушачите в Субсахарска Африка до 2025 г. ще се увеличи с 50% спрямо 2010 г. Специалистите предупреждават, че може да се очаква, че половината от редовните пушачи, или половин милиард, ще умрат преждевременно, освен ако не откажат пушенето.

Източник: БГНЕС



Публикувано от : Анна Аспарухова
2017-04-06T11:33:03+02:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Смъртните случаи заради тютюнопушене не намаляват

Моля изчакайте!