1 от 10 мъже страда от постнатална тревожност и депресия
POLEZNO_1161_8627f665fafa6c72bd8f635550453a15

Мъжете са уязвими от тревожни и депресивни разстройства при раждането на дете, при това в граници, които съперничат на нивата на риск при родилките. Това показват резултатите от ново проучване, публикувано наскоро в американското специализирано медицинско издание Журнал за афективни разстройства (Journal of Affective Disorders).

Един от основните изводи на проведеното изследване е, че процесите при които се достига до тревожни и депресивни разстройства в следствие на едно радостно събитие, каквото е раждането на дете, все още не са добре изучени. Изследваните в предишни подобни проучвания пациенти обхващат големи групи, разглеждани по полов, социален и други признаци, като например предишна история на заболяването и предразположеност към депресивна симптоматика.

Резултатите от по-стари изследвания варират в широки рамки, но според няколко от тях поне 20% от родителите са съобщавали, че страдат от тревожност или депресия непосредствено след раждането на дете. Цитираните в проучването данни са предоставени от Центровете за контрол и превенция на заболявания (Centers for Disease Control and Prevention) и показват че онези родители, които са имали трудности при забременяването или раждането, както и засегнати от спонтанни аборти и смърт на новородено, са показали значително по-високи стойности на депресия и тревожност.

Рискът от следродилна депресия се повишава правопропорционално и когато семейството е било засегнато от заболяване на децата, при случаи на повече бременности, както и при непълнолетни родилки. Лекарите мониторирали изследването подчертават, че тези утежняващи фактори обаче не са задължителни, за да има наличие на депресивна и тревожна симптоматика след раждане, т.е. следродилната депресия засяга и жените, които са били в добро здраве и са родили без усложнения.

Според цитираните данни от Центровете за контрол и превенция на заболявания, най-честите симптоми при постнатална депресия се припокриват с клиничната картина при обичайната депресия, но могат да включват още:

• инсомния и невъзможност за заспиване дори когато бебето е заспало
• чувство за „безчувственост“ и липса на връзка с детето
• негативни мисли за новороденото, идеи че някой или нещо може да го нарани
• тревога и идеи от типа „мога да нараня бебето“ и „не съм добър родител“

Водещият цитираното изследване д-р. Лиана Лийч от ANU и нейните колеги преразглеждат данните от 43 самостоятелни проучвания, проведени до април 2015 г. и откриват някои доста интересни и неразисквани досега данни.

1 от 10 мъже страда от постнатална тревожност и депресия

Новият фокус върху данните от задълбочените проучвания се насочва върху превалиращите симптоми на тревожност и депресия у мъжете в периода преди раждането до първата година на детето. Изследователският екип уточнява, че тревожността е също толкова често срещана както и депресията, а засегнатите мъже са 1 на всеки десет.

За сравнение - това е наполовина от резултатите при родилките. Честотата на проявените симптоми при мъжете варира между 4.1% и 16% преди раждането и от 2.4% до 18% в постнаталния период. Рисковите фактори включват липса на социална подкрепа (особено от партньора), финансови затруднения и история на проблеми с психичното здраве.

Изследването потвърждава, че бащите на възраст между 15 и 24 години, както и тези с по-ниска степен на образование и ниски доходи са още по-уязвими от депресия.



Публикувано от : mediKa.bg
2015-12-07T18:47:00+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Следродилната депресия при мъжете

Моля изчакайте!