Всяка година 550 хил. души в трудоспособна възраст умират от болести, които биха могли да бъдат лекувани или избегнати.
EU

Над 80 години е вече очакваната продължителност на живота в почти всички държави членки на ЕС. Дълголетието не означава по-здравословен начин на живот – приблизително 50 млн. европейци имат хронични заболявания.

Докладът на Организацията за икономическо сътрудничество (ОИСР) и Европейската комисия 'Здравето накратко: Европа 2016' сочи, че с политиките за предотвратяване на болести, както и чрез по-ефективно здравно обслужване, могат да бъдат спасени много животи. От друга страна това може и да спести милиарди евро за ЕС.

Всяка година 550 хил. души в трудоспособна възраст умират от болести, които биха могли да бъдат лекувани или избегнати. 16% от възрастните европейци са с наднормено тегло (повишението спрямо данните за 2000 г. е с 11%). Статистиката сочи, че 20% пък все още пушат.

Влагане на повече средства за запознаване на европейците с превенция на заболявания и тяхната профилактика може да спаси много животи. В тази посока ще се развива здравеопазването на най-стария континент и ако се подобри качеството на лечението на хронични болести.

Докладът сочи, че 27% от болните постъпват в центрове за спешна медицинска помощ заради липса на първична такава. Пациентите плащат средно 15% от здравните услуги директно от джоба си. Увеличава се и вероятността за влошаване на здравето (с 10%) заради финансови затруднения при населението на бедните европейски държави.

Страните от ЕС трябва да се съсредоточат върху подобряването на достъпа до първична медицинска помощ, намаляването на финансовите пречки пред получаването на здравни услуги и съкращаването на прекомерното чакане.

В Европа дялът на населението над 65 години се е увеличил с близо 20% от този за 2015 г. и се очаква да достигне дори 30% до 2060 г. Докладът за здравословното състояние в ЕС цели да се подкрепят усилията на държавите членки за подобряване на запознатостта сред гражданите и създаване и спазване на ефективни здравни политики.

Следващата стъпка в тази посока е изготвянето до ноември 2017 г. на здравни профили на всички 28 държави от ЕС. По този начин ще се посочат конкретните предизвикателства пред всяка страна.



Публикувано от : Анна Аспарухова
2016-11-24T08:06:28+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за От ЕК съобщиха, че европейците живеят по-дълго, но не и в добро здраве

Моля изчакайте!