Повечето от хората, заразени с летни ентеровируси са преносители, но нямат изразени симптоми и могат много лесно да предадат инфекцията.
Вирус

Повечето от хората, заразени с летни ентеровируси са преносители, но нямат изразени симптоми и могат много лесно да предадат инфекцията.

Това предупреди в „Здравей, България” по NOVA академик Ангел Гълъбов, председател на Българското микробиологично дружество. 

Той подчерта, че 120-те ентеровируса са извънредно устойчиви, включително и на медикаментозно лечение. Те са сред най-малките вируси, с диаметър около 30 нанометра, като са няколко пъти по-миниатюрни от грипните. Характеризират се с безпрецедентна изменчивост при смяна на поколенията.

„Крайно устойчиви, с много стабилна структура. Устойчиви и в околната среда, във водата”, подчерта Гълъбов.

Заболяването, когато не преминава безсимптомно, протича под формата на т. нар. „летен грип”, проявяващ се в проблеми с дихателната и храносмилателната система. 

Заразяването често става от повърхности, които са докосвани от болен. Ето защо опасност съществува при ядене на неизмити зеленчуци и плодове, на местата за обществено хранене, както и на храната, която се продава край плажовете, тъй като не се знае какво е състоянието на ръцете на човека, който я продава.

„Срещу тези вируси няма ваксини”, подчерта Гълъбов. За да се предпазим трябва да мием добре ръцете си. Лекуват се симптомите.

В повечето случаи заболяването преминава за няколко дни с хрема, температура, разстройство, гадене и диария, но в малка част от случаите може да се стигне до тежки поражения на централната нервна система като развиване на асептичен менингит.

 

Източник:
vesti.bg



Публикувано от : mediKa.bg
2016-08-02T08:16:56+02:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Опасни ли са летните вируси и как да се предпазим

Моля изчакайте!