Засегнатите са над 280000, като поне 11 хиляди души са загинали в следствие на вируса
POLEZNO_0_8627f665fafa6c72bd8f635550453a15

Втората вълна на разпространението на смъртоносният вирус на ебола в Либерия може да идва само от един източник. Това е един от най-значимите изводи от специализирано проучване, публикувано наскоро в изданието Cell Host & Microbe. В световен мащаб Либерия е най-тежко засегнатата страна в света от вируса на ебола.

До момента последната вълна от тежкото заболяване е отнела живота на поне 11 000 души. Либерия е държава, разположена на западното крайбрежие на Африка на брега на Атлантическия океан. Основана е през 1822 г. като колония на освободени роби от САЩ. През 2013 г. света се сблъска с най-голяма епидемия от вирусната хеморагична треска ебола, която започна именно от Западна Африка след възникването на нов, непознат до момента щам на вируса.

Самият ебола вирус е открит за първи път през 1976 г.

Той се предава чрез гостоприемник, след което лесно започва да се прехвърля лесно от човек на човек. Близо 50% от инфекциите завършват фатално. Вирусната хеморагична треска ебола, инфекция с вируса ебола или просто ебола е болест при хората и други бозайници, която се причинява от вируса ебола (еболавирус). Симптомите обикновено започват между 2 дни и 3 седмици след заразяване. Проявяват се с повишена температура, възпалено гърло, мускулна болка и главоболие и често са бъркани с грипоподобни състояния или настинка в началните фази.

За да се постави категорична диагноза на инфекция с вируса ебола, първо трябва да се изключат други заболявания с подобни симптоми. Такива са малария, холера и симптоматично сходни вирусни хеморагични трески. Диагнозата се потвърждава чрез кръвни изследвания за вирусни антитела, вирусна РНК или изолиране на самия вирус.

Във вторият стадии от заразяването състоянието се влошава с повръщане, диария и обрив, съпроводени с понижена функция на черния дроб и бъбреците, последвани от вътрешно и външно кървене. Заразяването с вируса може да стане чрез контакт с кръв или други телесни течности от заразен човек или животно, като за сега все още няма документиран случай на разпространение по въздушен път в естествена среда.

Смята се, че плодоядните прилепи са естествен носител в природната среда и могат да разпространяват вируса, без те самите да развиват болестта. Хората се заразяват при пряк контакт с прилепи или чрез контакт с живи или мъртви животни, инфектирани от прилепи. Когато с вируса се зарази човек, болестта може да се разпространи и между хората. Известно е, че мъжете, преболедували от вируса, може да продължат да предават болестта чрез семенната течност в продължение на близо два месеца. Епидемията, избухнала през 2013 г., засегна най-тежко страни като Либерия, Гвинея, Сиера Леоне и близките им държави.

Засегнатите са над 28 0000, като поне 11 хиляди души са загинали в следствие на вируса.

Изследователски екип е използвал прецизна технология за секвенция на генома и пътищата за разпространение, използвайки данните, натрупани по време на пика на епидемията през изминалите две години. Екипът начело с Густаво Палациос и Джейсън Ладнър от Американския институт за медицински изследвания на инфекциозните болести към армията на САЩ (USAMRIID) са проследили вирусни геноми от 139 пациенти с хеморагична треска ебола, засегнати по време на втората (и най-сериозна) вълна на епидемията в Либерия.

Освен събраните данни екипът е проследил и анализирал още 782 източника на информация, публикувани от медицинските власти в африканската държава.

Въпреки, че разпространението на вируса по време на втората вълна на епидемията се разпространява двупосочно между съседните на Либерия страни, данните показват, че основният източник на инфекцията може да се локализира именно в страната. Става дума за огнище на ебола, което се явява и началото на вълната от инфекции в края на май и началото на юни 2014 г., което задълбочава кризата в Либерия и съседна Гвинея.

Новата информация за взаимовръзките между огнищата на ебола и каналите за предаване би спомогнала за по-лесното овладяване на евентуални бъдещи вирусни заболявания, твърдят изследователите. Това е особено належащо след повторното активизиране на вируса в Либерия през ноември.



Публикувано от : mediKa.bg
2015-12-11T15:15:15+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Локализират разпространението на ебола до един източник

Моля изчакайте!