Компютрите могат да класифицират рака на кожата толкова успешно, колкото и лекари.
izkustven-intelekt-moje

Изследване, което е посветено на ролята на изкуствения интелект в сферата на медицината показва, че компютрите могат да класифицират рака на кожата толкова успешно, колкото и лекари.

Американски специалисти са убедени, че новата им система ще спомогне за ранното диагностициране на заболявания от пациенти. Технологията е базирана на разпознаване на изображения и може да се разработи за смартфони. Така ще бъде дадена възможност на повече хора да определят дали кожните им лезии са причина за безпокойство, без да има нужда от скъпоструващи прегледи.

Данни на Световната здравна организация сочат, че ракът на кожата се среща при един на всеки трима раковоболни пациенти в света. Статистиката показва, че броят на случаите се увеличава.

Тъй като заболяването най-често се открива при визуален преглед, експерти създали компютърна система, способна да извършва скрининг.

В основата на технологията е клас от алгоритми, използвани за създаването на изкуствен интелект. При захранването на тези алгоритми с голям обем сортирани данни, те са способни да разпознават определени модели и взаимодействия. След известно обучение, алгоритмите могат да се използват и за категоризиране на несортирана информация.

За направата на системата, екипът прибегнал до алгоритъм за обучение, разработен от Google, който вече бил запознат с 1.28 милиона изображения на обекти, като котки, кучета и чаши. Специалисти захранили системата с още 127 000 медицински изображения на кожни лезии, които са се появили се в резултат на множество кожни заболявания.

Учените изпробвали способността на системата да класифицира видовете кожен рак. Били й представени близо 2 000 непознати за нея изображения на кожни лезии, чието естество било предварително определено след направена биопсия. Следващата стъпка била резултатите от анализа на близо 400 изображения да бъдат съпоставени с преценката на 21 дерматолози.

Резултатите разкрили, че системата не отстъпва на лекарите, а в някои случаи се справя и по-добре от тях. Изкуственият интелект по-добре диагностицирал разликата между карциноми и меланоми от обикновените доброкачествени кожни образувания като бенки.

Дерматолозите класифицирали точно 95% от злокачествените лезии и 76% от бенките. Алгоритъмът определил правилно 96% от злокачествените изменения по кожата и 90% от доброкачествените.

Системата трябва да премине допълнителни клинични изпитвания, а подходът е обещаващ и би могъл да се използва и в други клонове на медицината.

Компютърни учени подчертават, че обемът и сложността на данните са впечатляващи. Експериментите са убедени, че алгоритмите ще навлизат все повече в ежедневието и медицината в бъдеще.

Технологията няма как да замени дерматолозите. Често при преглед лекарите откриват рак на кожата на места различни, от тези първоначално предизвикали безпокойство у пациентите.

 



Публикувано от : Анна Аспарухова
2017-04-24T05:43:51+02:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Изкуствен интелект може да диагностицира рак

Моля изчакайте!