От германската компания TissUse отглеждат органи върху… чипове и възнамеряват да направят световна ревoлюция в сферата на козметичната и фармацевтичната индустрия.
Зaпознати ли сте с чипобиологията?

Най-новата и перспективна биотехнология се нарича Organ-on-Chip. Революционната идея за „орган върху чип“ представлява симулация на естествена среда за клетките от съответен орган, за да могат да се направят по-точни фармацевтични проучвания.

Как точно изглежда Organ-on-Chip?

Оприличават чипа орган на тънка пластмасова кутийка с улеи, които представляват малки канали – някои от тях симулират чрез вакуум механични движения на въпросния орган, през други минават кислород и кръв, а трети представляват клетки от орган. По този начин клетките се развиват все едно принадлежат на истински орган и реагират спрямо него.

Какви са ползите от новата биотехнология?

Една от основните цели на Organ-on-Chip е значително да скъси времето за тестване на различни лекарства. Целият процес отнема приблизително 3 милиарда долара на препарат и около 10 години проучвания. Биотехнологията, която вече се развива няколко години, за първи път започва да се изследва от Харвардския университет и Wyss Institute към него. Различните биологични институти разработват различни органи като кожа, бял дроб, сърце и т.н. Освен това DARPA (американската военна агенция за проучвания) инвестира милиони долари именно в изследванията на Wyss Institute.

С какво се занимава немската компания TissUse?

Създадена през 2010 г., TissUse разработва една от редките на пазара мултиорганни чип-системи. Тяхната система е изключително гъвкава и също така позволява съединяването на два или четири микрооргана (или т.нар. 'органоиди') заедно чрез симулиране на изкуствено кръвообращение. Изследванията на приложенията, в които платформата на TissUse е участвала, са изключително разнообразни - от козметични продукти за трансплантация на коса, през тестове за марката NIVEA до тясно специализирани научни прочувания.

Според д-р Рейк Хорланд, ръководител на звеното за бизнес развитие на германската компания TissUse, вече са успешно разработени системи от два и даже четири органа върху чип.  Д-р Хорланд твърди, че върху чиповете може да има различни органи, например кожа, черен дроб, черво, бъбрек, кръвоносни съдове, сърце, мускул, костен мозък, панкреас, космени фоликули и т.н. На тази база могат да се правят различни комбинации спрямо нуждите на изследването.



Публикувано от : mediKa.bg
2016-08-22T10:04:26+02:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Зaпознати ли сте с чипобиологията?

Моля изчакайте!