Асистираната терапия с помощта на кучета спомага за намаляване на тревожността при децата.
POLEZNO_0_8627f665fafa6c72bd8f635550453a15

Американски учени и изследователи в областта на превенцията на специфични детски заболявания са открили, че домашните любимци повлияват добре случаи на деца с различни соматични и психически проблеми – от наднормено тегло до стресови синдроми и разстройства на личността.

В изследване на Американските здравни служби (USPHS) са цитирани резултати от опита на държави като Австралия и Великобритания, които показват пряката връзка между подобряването на общото състояние и здравен статус на деца с наднормено тегло и отглеждането и грижа за домашен любимец – най-често куче.

Децата, попаднали в представителната извадка, са на възраст от 5 до 12 години. Американците алармират, че в САЩ липсва подобна статистика, която да хвърли повече светлина върху използването на терапевтична връзка с домашно животно като стратегия за подобряване на здравето при децата.

Сред цитираните предимства на отглеждането на домашни животни са повишената физическа активност, но се отчита и сериозното подобрение при редица случаи на деца с емоционални и психически затруднения.

Световният опит показва, че животните стимулират комуникативните умения и облекчават трудностите в социалното функциониране на деца с речеви затруднения и проблеми с адаптацията, синдром на хиперактивност и дефицит на внимание (ADHD), както и спомага за емоционалното развитие при деца с аутизъм.

Асистираната терапия с помощта на кучета (AAT) спомага за намаляване на тревожността и раздразнителността и подобрява способностите за доверие и привързаност при деца с разстройства на развитието, показват изследвания на Basset Medical Center в Ню Йорк. В най-новите клинични данни се цитират и позитивни резултати при малки пациенти с наднормено тегло.

Всички изследвани деца – общо 643, със средна възраст 6.7 години (4-10 години) – са наблюдавани в продължение на 18 месеца. При доминираща група от 58% в домовете на децата е имало домашен любимец – куче. Именно при тези деца показателите за тревожност (описани в скрийнинг тест за общ здравен риск) са се подобрили с 21% спрямо 12 % при децата, които не са контактували с домашен любимец.



Публикувано от : mediKa.bg
2015-11-30T15:43:11+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Домашните любимци предпазват децата от стрес

Моля изчакайте!