При повечето случаи разстройството води до проблеми не само в личен план, но и в кариерното развитие.
depresiata i negativnite posledici ot neia

Освен всички здравословни проблеми, които произтичат от депресията, изследванията показват, че страдащите от нея не могат и да се реализират професионално. При приблизително 90% от хората в депресия, заболяването става пречка при концентрацията. Освен това се наблюдава невъзможност за взимане на правилни професионални решения, за проява на гъвкавост и инициатива. При повечето случаи разстройството води до проблеми не само в личен план, но и в кариерното развитие.

За този негативен ефект от депресията, който твърде често се пренебрегва, когато се говори за болестта, отбелязва Германската асоциация по психиатрия и психотерапия, цитирана от агенция ДПА. Занижените критерии и лошото представяне в службата обаче допринасят за задълбочаване на депресивното състояние и чувството за неудовлетвореност. Заради това застрашава страдащите от заболяването от неконкурентоспособност на пазара на труда.

Нов доклад на Световната здравна организация (СЗО) показа неотдавна, че депресията е вече сред водещите причини за влошаване на здравословното състояние и загуба на трудоспособност. Според данни на Евростат около 8% от българите страдат от депресия. Последното епидемиологично проучване на Националния център по обществено здраве сочи, че делът на засегнатите от депресивни и тревожни разстройства у нас общо достига 20%.

От германската организация поясняват, че при хората с депресия и депресивни състояния много често се наблюдава намален капацитет за разрешаване на проблеми, както и взимане на решения, каквито се изискват във всеки трудов процес. Ако работата е изморителна, за тях усилието да се справят със задачите си е още по-голямо. Може да изцеди и малкото енергия на страдащите от заболяването, което пък ги оставя без сили и не са щастливи и извън работното място.

Представянето на депресивните хора в работата е незадоволително, което често се тълкува грешно от колеги и работодатели като незаинтересованост и дори мързел, вместо да се разпознае като болест. По подобен начин изглежда и професионалното прегаряне, (т. нар. burnout) когато човек вече не вижда смисъл в нещата, които върши.

Но докато burnout е състояние, което може да отмине дори след малки промени в професионалното развитие, депресията е психическо разстройство, което изисква лечение. Специалистите психиатри препоръчват помощ да се потърси възможно най-бързо, защото тогава и резултатите от различните терапии са по-добри.



Публикувано от : Анна Аспарухова
2017-05-09T06:37:44+02:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Депресията и негативните последици от нея

Моля изчакайте!