Повече от 170 000 души във Великобритания, които са били диагностицирани с рак преди 40 години, все още са живи. Това се посочва в доклад на фондацията за подкрепа на болните от рак „Макмилан”, цитиран от Би Би Си.

Два пъти по-голяма е вероятността да оцелеят поне 10 години, след като са били диагностицирани, отколкото са били в началото на 1970-те години.

В доклада се казва, че сред причините са по-доброто лечение и по-бързото диагностициране.

Ракът обаче оставя в наследство странични ефекти като депресия и финансови затруднения, посочват още от доброволческата организация.

Докладът, озаглавен „Ракът преди и сега”, изчислява, че около една четвърт от оцелелите ще имат дългосрочни проблеми, за които ще се нуждаят от подкрепа.

Хелън Таширан обяснява пред Би Би Си, че тя страдала от депресия в резултат на прекаран рак и дори изпуснала възможности за работа заради това.

Тя чула диагнозата си за първи път през 1991 година – рак на дебелото черво, който преживяла. Оттогава била диагностицирана с четири други вида рак, включително на гърдата, на кожата и на матката.

Общо 625 000 души във Великобритания понастоящем страдат от депресия след лечение от рак, казват още от фондация „Макмилан”.

 

източник:
news.bg