На 14 ноември отбелязваме световния ден с борба с диабета.
Диабет

На 14 ноември отбелязваме световния ден с борба с диабета. Датата официално се чества благодарение на Световната здравна организация от 1991 г. насам и е повод да се фокусираме върху няколко факта относно диабета.

Болестта е няколко основни вида – захарен диабет тип 1; захарен диабет тип 2 и гестационен диабет.

Захарният диабет тип 1 е с т.нар. автоимунна генеза. Това означава, че собствени антитела предизвикват разрушаване на панкреасните клетки, а те от своя страна произвеждат инсулин. Причините за тази имунологична атака са комбинацията от външни за организма фактори, причиняващи изявата на заболяването и генетична предразположеност (наличие на диабетогенни гени от системата на HLA).

Приблизително 85% от пациентите с диабет от този тип - 1 нямат роднини с такова заболяване. Рискът от захарен диабет тип 1 е непредвидим и на до момента няма данни в подкрепа на средства и методики, чрез които можем да се защитим от болестта.

По-често срещан като наследствено заболяване е захарният диабет тип 2. При него семейното предаване е по-силно застъпено.

Групата на рисковите индивиди, които могат да развият захарен диабет е лесно разпознаваема сред цялата популация:

- Наличие на първостепенен родственик със захарен диабет тип 2.

- Наличие на наднормено тегло и затлъстяване – ИТМ ≥ 25 кг/м2.

- Наличие на артериална хипертония RR>140/90 mmHg.

- Жена, родила дете с диагностициран гестационен диабет или с тегло > 4 кг.

- Установена нарушена гликемия на гладно или нарушен глюкозен толеранс при предишни изследвания ( т.е. установен предиабет).

- Наличие на дислипидемия – ниво на HDL-холестерол < 0,9 mmol/l и/или ниво на триглицериди > 2,2 mmol/l.

- Лица, приемащи антипсихотични медикаменти по повод шизофрения или биполярно разстройство.

- Анамнеза за сърдечно-съдови заболявания.

- Установен синдром на поликистозни яйчници или друго състояние, свързано с инсулинова резистентност.

До момента липсва достъпен метод за трайно лекуване на захарния диабет. Диагнозата „захарен диабет” обикновено остава за цял живот. Но мерките в посока превенцията на болестта, най-вече в стадий предиабет могат да отложат или възпрепятстват появата на заболяването.

Гестационният диабет е захарен диабет, който възниква при бременност. Може да се проявява само в рамките на бременността или да персистира след раждането (тогава вече не се нарича гестационен). Превенцията на този вид диабет е оправдана и ефективна, когато се вземат мерки от рано, още преди зачеването.

Със сигурност трябва да се премине към промяна в начина на живот . Доказано е, че може да се погрижим сами за общо понижаване на риска от захарен диабет с 49%. Предимно това е борба с наднорменото тегло и затлъстяването. Препоръчва се постигането и поддържането на нормално тегло (ИТМ 19-25 кг/м2) при постепенно отслабване с 0,5-1 кг седмично и увеличаване на физическата активност.



Публикувано от : Анна Аспарухова
2016-11-14T08:29:03+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Възможно ли е да се предпазим от диабета?

Моля изчакайте!