Болест на Бехтерев
Масаж, Вертебротерапия , Физикална терапия , Сауна

     Заболяването засяга около 1-2% от населението, съотношение мъже/жени е 3:1. Има много общо с инфекциозния неспецифичен полиартрит с тази особеност, че засяга ставите на гръбначния стълб и бързо довежда до анкилозиране. Освен това обхваща тазобедрените, раменните и косто-вертебралните стави, като по този начин уврежда силно двигателната и дихателната функция. Заболяването започва бавно, едва забележимо от сакро-илиачните синхондрози и поясния дял на гръбначния стълб, като постепенно се разпространява по целия гръбначен стълб. Много характeрно е ранното и бързо уплътнение и калцифициране на лигаментарния апарат на гръбнака с образуване на костни мостове и специално засягане на жълтите връзки.    

     Заболяването се свързва с фамилна предиспозиция, която се свързва с HLA-B27 антиген, наличен при 90% от пациентите. Счита се, че неизвестни фактори включват хроничен възпалителен процес, обхваща 20-40 годишна възраст.    

     Клиничната картина включва:

-сакроилеит – блокаж с възпаление на сакроилиачната става с положителен признак на Mennell

-спондилит – ограничаване на подвижността на торако-лумбалния отдел на гръбнака, намаляване на разликите на обиколките в торакса при вдишване и издишване–положителен симптом на Schober и Ott

-артрит – на някои стави на крайниците, най-често проксималните–тазобедрена и раменна стави..

-синхондрит – на стерно-мандибуларната става

-възпаления на Ахилесовото сухожилие.

Стойката на пациента е специфична, наведена напред с невъзможност за ротация на тялото. На рентгенова снимка гръбнакът има прилика с бамбукова пръчка.    

     Методиката за прилагане на кинезитерапия тук е насочена върху запазване и развиване на движенията в тези области на гръбначния стълб, които не са въвлечени в общия процес, а също и в укрепване на мускулатурата на гърба и раменния пояс. Необходимо е да се обърне по-голямо внимание на раменните и тазобедрените стави, както да се наблегне на дишането и дихателната мускулатура. В началната фаза на заболяването трябва да се създадат условия за разтоварване на гръбнака.    

     Цели на кинезитерапията:

1. Намаляване или редуциране на болковата симптоматика. 2. Включване на противовъзпалителни процедури. 3.Поддържане трофиката на мускулите. 4. Поддържане обема на движение в ставите, а при възможност и увеличаване. 5. Първична и вторична профилактика на ставните контрактури и анкилоза, на мускулния дисбаланс, на дистрофичните промени.    

Основни методики:

1. Позиционно лечение. 2. Лечебна гимнастика. 3. Масажни техники. 4. Вертебротерапия – автомобилизациа и мобилизация. 5. Екстензионна терапия. 6. Криотерапия. 7. Физикална терапия – магнитотерапия, лазертерапия, ултразвук и др. 8. Сауна. 9. Балнеотерапия.    

     Комплексът по лечебна гимнастика започва от облекчено изходно положение, с елементарни движения за малките стави, постепенно раздвижване към по-големите стави, включва се гръбна, коремна и дихателна мускулатура. Повторенията са малкo на брой, изпълняват се с бавно темпо. Натоварването е строго индивидуално, зависи от степента на заболяването, от болковата симптоматика, от броя и големината на въвлечените стави в този процес. Продължителността на процедурата е 30-40 мин., като е задължително всеки болен с тези симптоми да запомни комплексите, за да ги прави в домашни условия 2-3 пъти дневно, но с по-малка продължителност 15-20 мин. Добре е да бъдат включени и различни видове спорт – плуване, йога, разходки пеша. Не се препоръчват бързи и резки движения, скачане, прескачане... За препоръчване е лечебната гимнастика да бъде съчетана и с масаж най-вече на гръб, но ако са обхванати и раменните и тазобедрените стави по-добре на цяло тяло.    

     В нашия център тези масажи ги съчетаваме добре със сауна (инфрачервена), за да постигнем по-добър оздравителен ефект.



Публикувано от : Рехабилитационен център "Свети Наум"
2017-02-28T14:36:42+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Анкилозиращ спондилартрит (Болест на Бехтерев)

Моля изчакайте!