Топ специалисти по репродуктивна медицина се събраха в София
д-р Щерев

На 6 и 7 ноември се проведе IX Софийски симпозиум по репродуктивна медицина с международно участие, организиран от Института по репродуктивно здраве и Медицински комплекс „Д-р Щерев“. Над 200 специалисти акушер-гинеколози, неонатолози, биолози и ембриолози, специализанти и студенти по медицина участваха на водещия научния форум.

Темата на събитието, предизвикала толкова голям интерес, беше 'Асистирани репродуктивни технологии, бременност и раждане'. Бяха разгледани интересни научни презентации, представени от водещи репродуктивни специалисти, акушер-гинеколози, специалисти по фетална медицина и неонатолози от България и чужбина.

За радост на участниците бяха използвани възможностите на съвременната телемедицина с представяне на демонстрационни високоспециализирани ултразвукови прегледи и оперативни интервенции с видеовръзка на живо от кабинетите по фетална медицина и операционните на Медицински комплекс „Д-р Щерев“.

През двата дни организаторите бяха разпределили темите в рамките на три модула – бяха разгледани интересни научни презентации, представени от водещи репродуктивни специалисти, акушер-гинеколози, специалисти по фетална медицина и неонатолози от България и чужбина.

Първият панел на научния форум беше посветен на важни теми от света на асистираната репродукция. Бяха обсъдени важни клинични заключения и международния опит, свързан с инвитро процедури, различни терапевтични цели и решения при неизяснен стерилитет.

Панелът се открои със значително международни присъствие след лекторите. Това предизвика разнообразни дискусии и се наложи модераторите на форума да прекъснат медицинския дебат.

Както отбелязаха някои от делегатите и лекторите по време на кафе-паузите, всички присъстващи са останали доволни от споделянето на различни мнения и тези и възможността да се изразят свободно мнения на специалистите по поставените теми.

Стартът на събитието даде „бащата“ на инвитрото в България – доц. Атанас Щерев. Той посочи необходимостта от провеждането на подобни научни форуми, където водещите специалисти да обменят знания и опит, за да се постига постоянното развитие на медицинската практика в България.

Вторият панел беше посветен изключително на феталната медицина и в него взеха участие П. Чавеева, В. Стратиева, М. Янкова. Специалистите по фетална медицина разгледаха случаи при проследяването на бременността, свързани с преекламсията, многоплодната бременност и последните достижения на съвременната образна диагностика и феталната медицина.

Благодарение на видеовръзка в реално време делегатите видяха високоспециализирани прегледи от Сектора по фетална медицина в Медицински комплекс „Д-р Щерев“. Д-р Петя Чавеева представи на живо в залата демонстративен ултразвуков преглед на фетално сърце и надлежно проследяване при многоплодна бременност.

Както беше анонсирано в програмата на събитието, на форума участва проф. Кипрос Николаидес. Неговата лекция беше очаквана с изключителен интерес и предизвика голямо въодушевление сред присъстващите. Чрез директна видеовръзка от King’s College Hospital, светилото във феталната медицина представи лекция, свързана с клиничното приложение на скрининг хромозомни заболявания чрез фетална ДНК в майчината кръв.

Вторият ден от научния форум започна с осъществената по забележителен начин, чрез видеовръзка – телемедицина, благодарение на което беше наблюдавано на живо цезарово сечение по метода на Щарк от операционните зали на Медицински комплекс „Д-р Щерев“. Там оператор на процедурата беше доц. Иван Костов.В заключение можем да кажем, че една от най-силните страни на симпозиума беше, че темите на лекторите си кореспондираха, а самите лектори се допълваха и водеха диалог помежду си.

Организаторите обещават на юбилейното десето издание на Софийския симпозиум по репродуктивна медицина да представи още повече интересни теми и достижения на световната медицина.            



Публикувано от : mediKa.bg
2015-11-11T09:54:58+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за IX Софийски симпозиум по репродуктивна медицина

Моля изчакайте!