Световната здравна организация (СЗО) отбелязва, че на година тютюнопушенето струва на световната икономика около 950 милиарда евро.
smoking

Ново изследване на Световната здравна организация (СЗО) отбелязва, че на година тютюнопушенето струва на световната икономика около 950 милиарда евро. Последните данни сочат, че цигарите убиват 6 милиона души годишно, а приблизително 600 000 от тях са пасивни пушачи.

Освен, че цигарите вече са изключително скъпи, те вредят на здравето и дори могат да причинят смърт. Тютюнопушенето е свързано и с много разходи в световен мащаб, разкриват проучвания на Световната здравна организация и Американския национален институт по раковите заболявания. Изследването, което СЗО оповести, показва, че пушенето струва на икономиката в световен мащаб приблизително 950 милиарда евро годишно. Това се равнява на годишните брутни заплати на всички заети в Германия.

Зависимостта струва скъпо

В изчисленията си специалистите са обърнали внимание както на разходите за лечение на типичните заболявания, които тютюнопушенето причинява, така и на намалената производителност на труда заради отсъствия по болест. В изследването са отчетени дори спадовете в инвестициите и потреблението, които са причинени от преждевременната смърт при пушачите. Според данните в страните с високи доходи здравните разходи за пушачите са по-високи от тези за непушачите, независимо, че пушачите живеят по-малко.

Ще помогнат ли шокиращите снимки върху кутиите на цигарите?

Според статистиката на Здравната организация в глобален мащаб близо 1,1 млрд. са пушачи. Това прави около 20% от световното население на над 15-годишна възраст.

Други притеснителни цифри: 6 милиона души годишно умират вследствие на заболявания, причинени от тютюнопушенето. А около 600 000 от тях са пасивни пушачи.

Още през 2005 година влезе в сила рамково споразумение на СЗО за ограничаване на консумацията на тютюн, което е подписано от над 160 държави. Подписалите страни се задължават да предприемат множество мерки за ограничаване на тютюнопушенето. Методите са различни - например чрез повишаване на акцизите и цените за тютюневите изделия, забраняване на рекламата за цигари и предупреждения за последиците от тютюнопушенето.

За период от 1 година (2013-2014) тютюневите акцизи са подсигурили на държавни бюджети приходи в размер на около 269 милиарда долара. Тревожното е, че само 1 милиард от тези пари е бил инвестиран в мерки, които ограничават тютюнопушенето.

Източник: Deutsche Welle



Публикувано от : Анна Аспарухова
2017-01-16T12:15:27+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за 950 милиарда евро разходи на година заради тютюнопушенето

Моля изчакайте!