Забавянето на кърменето повишава рисковете за живота на новородените с 80%
бебе

При 77 милиона новородени, едно на всеки две не се поставят на гърдите на майката в първия час след раждането, което ги лишава от жизненоважни хранителни вещества, антитела и така необходимият контакт кожа-до-кожа, който ги защитава от редица заболявания и дори смърт.

„Когато новородените чакат твърде дълго контакт с техните майки, веднага след като са излезли на бял свят от майчината утроба, шансовете им за оцеляване намаляват, ограничава се производството на кърма и се възпрепятства изключителното  кърмене. Ако всички бебета получават единствено майчина кърма от момента, в който се раждат до шестия месец, това ще доведе до повече от 800 000 спасени детски живота всяка година.“, заяви Франс Бегин, старши съветник по хранене към УНИЦЕФ.

Важността на ранния първи контакт променя майката и бебето. Веднага след раждането той не бива да бъде прекъсван, освен в случаите, когато състоянието на майката или бебето не налагат раздялата им.

Според голям брой научни изследвания контактът „кожа до кожа“:

:: гарантира по-добра физиологична стабилност на новороденото - стабилизира ритъма на дишането, сърдечната честота и телесната му температура;
:: осигурява защита срещу инфекции, подкрепя оптималното развитие на мозъка на новороденото;
:: изгражда силна емоционална връзка между майката и бебето;
:: улеснява началото и удължава продължителността на кърменето;
:: профилактира следродилната депресия на майката.

Повишаването на броя новородени, които се кърмят през първия, най-важен час от живота на детето, се е забавило през последните 15 години, показват данни на УНИЦЕФ. Например в Субсахарска Африка, където детската смъртност под 5 годишна възраст е най-висока в целия свят, нивата на ранно кърмене за последните 15 години са се повишили само с 10% в Източна и Южна Африка. За сравнение в Западна и Централна Африка стойности за същия период остават без промяна.

Дори в Южна Азия, където стойностите на ранно кърмене са се утроили за последните 15 години – от 16% през 2000г. до 45% през 2015г.  – увеличението все още не е достатъчно, защото 21 милиона новородени все още чакат твърде дълго преди да бъдат поставени на гърдите на майката.

Колкото повече закъснява кърменето, толкова по-големи са рисковете за здравето на детето, особено в първия месец след раждането. Забавянето на кърменето с 2 до 23 часа след раждането повишава рисковете от преждевременна смърт в първите 28 дни от живота на детето с 40%. Забавянето с 24 часа или по-дълго повишава този риск до 80%.

„Майчиното мляко е първата ваксина на бебето, първата и на-добра защита, която то получава срещу болести и епидемии. Смъртността при новородените съставлява близо половината от всички случаи на детска смъртност при деца под 5 г., което прави навременното кърмене изключително важно за тържествуването на живота.“, допълни още Франс Бегин.

Анализи на УНИЦЕФ показват, че жените не получават помощта, от която се нуждаят, за да бъде насърчено кърменето веднага след раждането, дори когато лекар, сестра или акушерка асистират по време на раждането. Например в Средния Изток, Северна Африка и Южна Азия, при жените, които раждат с помощта на специалист, е по-малко вероятно да инициират кърмене в първите часове от живота, в сравнение с жените, които раждат без помощта на специалист, а с подкрепата на роднина.

Храненето на бебетата с други течности или храни е друга причина за закъснението на ранното кърмене. В много страни е обичайно бебетата да бъдат хранени с млека за кърмачета, краве мляко или подсладена вода, в първите три дни от живота. Почти половината от всички новородени са хранени с тези субстанции. Когато бебетата получават и други хранителни алтернативи вместо майчината кърма, те са кърмени по-рядко, а за майките става по-трудно да започнат и да продължат кърменето.

В световен мащаб само 43% от новородените под 6 месеца са изключително кърмени. Бебетата, които не са кърмени изобщо са 14 пъти по-застрашени от смърт, в сравнение с бебетата, които са хранени изцяло с майчина кърма.

Всяко количество кърма понижава риска от смърт при новородените. При бебетата, които не са били кърмени изобщо, е 7 пъти по-вероятно да настъпи смърт вследствие на инфекция, в сравнение с бебетата, които все пак са били кърмени през първите 6 месеца от живота си, макар и не е изключително.



Публикувано от : mediKa.bg
2016-08-02T18:09:39+02:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за 77 милиона новородени са лишени от майчина кърма в първите часове

Моля изчакайте!