С помощта на новите технологии, скоро зъболекарите ще могат да принтират нови зъби, които да се грижат за устната хигиена.
teeth

Паднал ви е зъб? Не изпадайте в паника, ако не можете да го намерите с помощта на новите технологии, скоро зъболекарите ще могат да принтират нови зъби, които да се грижат у за устната хигиена.

Подготовката за поставяне на коронка или имплант при създаване на нов зъб или други дентални процедури обикновено са свързани с вещества с неприятна миризма. Вече, обаче специалистите използват високотехнологичното дигитално сканиране и 3D-печат. По този начин се разкриват множество алтернативи за използване на много по-усъвършенствани материали, които могат значително да подобрят устната хигиена и да спомогнат за денталното здраве на милиони пациенти.

Дентални специалисти от Университета в Грьонинген, Холандия са разработили специална антибактериална пластмаса. Тя позволява на изработените чрез 3D-печат зъби да отблъскват всякакви бактерии и по този начин да останат защитени от увреждания. Болестите, причинени от бактерии върху и без това доста скъпите импланти, струват милиони долари на пациентите само в САЩ.

Екипът вече е внедрил антибактериални кватернерни амониеви соли във формулата на прилаганите дентални полимерни смоли. Тъй като солите са заредени положително, те нарушават структурата на отрицателно заредените бактериални мембрани, което кара бактериите да се самоунищожат. Специалистите заредили тази смес в 3D принтер и изпринтирали различни дентални обекти - цели зъби и ортодонтски брекети, използвайки UV светлина за втвърдяването им.

За да изпробват антибактериалните им качества, екипът изложил проби от материала на смес от слюнка и Streptococcus mutans - бактерия, най-често отговорна за разболяването на зъбите. Така се установило, че материалът убива 99% от бактериите! Предстоят още множество тестове преди материалът да бъде приложен при пациенти, Учените са тествали пробите в сместа от слюнка и бактерии само за шест дни. Необходимо е също да се потвърди, че пластмасата е достатъчно здрава да се използва за зъби. Херман смята, че този процес няма да отнеме твърде много време.

Очакваме подробности относно новите открития в посока прилагане на 3D принт при денталната медицина.



Публикувано от : Анна Аспарухова
2016-11-16T08:58:34+01:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за 3D принтирани зъби срещу бактерии

Моля изчакайте!