Невритът на лицевия нерв (neuritis n. facialis) представлява възпаление на VII черепно-мозъчен нерв, водещо до парализа (пареза) на мимическата мускулатура на едната лицева половина. Нервът има отношение също към инервацията на част от подезичните мускули, вкусовата сетивност на предните 2/3 от езика, функцията на слъзните жлези, жлезите на носната кухина, слюнчените жлези, както и сетивността на външния слухов канал и кожата зад ухото.
Невритът на лицевия нерв или така наречената парализа на Бел е може би най-често срещаният мононеврит. Това е възпалително заболяване, засягащо само на един нерв, което бива първично и вторично.
Няма потвърден и доказан изолиран (специфичен) причинител на това състояние. Сред основните предположения обаче са различни вируси като например варицела зостер, полиомиелит, простудни заболявания и подобни. Знае се, че вродено стеснение на канала, през който преминава и излиза от черепа лицевият нерв, е фактор от голямо значение за възникване и развитие (усложнение) на това състояние. Често парализата може да е следствие от компресионно обезкървяване (т.нар. исхемия) на лицевия нерв, като резултат от възпалителен оток на стеснения канал.
Вторично увреждане на лицевия нерв може да бъде следствие от различни общи инфекции като грип, дифтерия, коремен тиф, както и остро и/или хронично възпаление на средното ухо, гумозен базален менингит, тумор между продълговатия и малкия мозък, характерна фрактура на пирамидата на слепоочната кост, полиомиелит, енцефалит, както и множествена склероза.
Вижте повече тук.