Кога е необходима и при какви малформации е полезно да се прибегне към операция на ушите. Често срещани проблеми и какво е добре да знаем при предстоящо подобно лечение.
Пластична хирургия на ухото

Причини, при които се препоръчва пластична хирургия на ухото

за корекция на ушната мида в случаи със стърчащи уши, прегънати или клепнали уши, малформации на външния слухов канал. Най-често срещаната причина, при която се прибягва към такъв тип операция е: малформация на хрущяла на ушната мида, която е налице по рождение.

 

Наследствени фактори

Формата на ушите са наследствен фактор и има склонност към повтаряемост в рамките на една фамилия.

 

Митове

Има мит, че ако дете спи върху прегънати уши те биха се превърнали в последствие, като стърчащи. Това е разпространено схващане, което е напълно погрешно.

 

Наличие на  деформирано ухо

В редки случаи се среща наличие на деформация само на едното ухо, а в повечето случаи са засегнати и двете.

 

Чувствителността на слуха

Когато има налице малформации на ушната  мида тя не влияе върху качеството на слуха и при евентуална пластична операция също няма данни за засегнат слух.

 

Големи уши

При наличието на прекалено големи ушни миди, може да се прибегне към пластична хирургия, която успешно намалява техния размер.

 

Степен на трудност при пластични операции на ушите

Повечето операции минават леко без трудности. Трудности се срещат, когато има налице само пълна или частична липса на ушна мида. В тези случаи се прави сложна трансплантация на кожа и хрущял, за да се изгради напълно липсващата мида.

 

Подходяща възраст за опериране на деца при наличие на малформации при ушите

Веднага щом детето порасне достатъчно, за да сътрудничи и понася превръзките. Подходящата възраст е между четири и шест години.

 

Операция за корекции на щръкнали или клепнали уши

Зад ухото се прави елипсовиден кожен разрез, през който се отстранява част от кожата и хрущяла. След което краищата на кожата се зашиват така, че да позиционират на правилно ниво ухото и да го приведат в нормален вид. Поставя се стегната превръзка, която придържа ухото в новата му позиция и допълнително се превързва главата стегнато. След 10 - 15 дни се получава добро зарастване и превръзките се отстраняват. Анестезията при която протича такъв тип операция е обща при деца и местна при възрастни.

 

След оперативни моменти и очаквания

След такъв тип оперативна намеса се наблюдава подуване на ушната мида, което трае от няколко дни (в много редки случаи) до няколко седмици. В по-големи случаи резултатите, които се забелязват от такъв тип лечение са отлични. Няма видими следи от операцията, защото разреза се прави зад ухото и следва линията на кожната гънка. Престоя в болницата е от 2 до 5 дни.  При наличие на останали малки следи от малформация може да се направи допълнителна операция, която да изчисти проблема напълно.

 

Вродени малформации

Те могат да бъдат различни видове:

Липса на външен слухов канал: малформация която е съпътствана от ненормалното развитие на средното ухо, докато вътрешното ухо не е засегнато.

Липса на ушна мида: в този случай ако външният слухов канал, средното ухо и вътрешното ухо са нормално развити слухът не е засегнат в тежка степен.

малки малформации: например липса на тъкан или наличие на придатъци.  Тези малформации се лекуват лесно с пластична операция.

Наличие на брахиални кисти пред ухото: тези кисти остават от непълното резорбиране на една от брахиалните надлъжни цепки по време на ембрионалния живот. Налице е малък отвор, най-често пред ухото и когато детето порасне може да е необходима операция.

 

Честота на вродени малофрмации при ушите

Липса на външен слухов канал под 1% от заболяванията на ухото. Липса на външна ушна мида е много рядко, могат да се срещнат частични деформации и предимно са видими само на едното ухо, отколкото на двете.

 

До колко е полезна хирургичната намеса при такъв тип малформации

В случаите, когато трябва да се конструира външен слухов канал операцията не може да възстанови слуха. Определя се от факта, че не е налице напълно развитие на тъпанчето и средното ухо. За да се изгради една нова ушна мида е необходима обширна операция. Такава операция е полезна от психологическа гледна точка, но естетичните резултати не са напълно задоволителни, защото реконструкцията на хрущялния скелет е практически невъзможно. По-важно е възстановяването на слуха посредством пластична хирургия на тъпанчето и за реконструкция на костиците в средното ухо.

 



Публикувано от : mediKa.bg
2016-08-19T13:53:14+02:00

Онлайн репутация за Статия

Мнения, коментари и оценка за Пластична хирургия на ухото

Моля изчакайте!